HROUTIT SE?

TO NENÍ TŘEBA

Ted' vás prosíme o pomoc a o přečtení zajímavého příběhu, který napsal sám život. Děkujeme.

Setkání s inspirativní ženou proběhlo spontánně. Jenže přesně tak to mělo být… V říjnu 2021 na Moravském cukrářském šampionátu, kde Lenka Přibylová ze Studnických perníčků vyhrála zlato se svým nádherným betlémem a my ze Sladkého mámení jsme tam byli jako generální sponzor, soutěžila s dortem i mladá slečna Barbora Maťovčíková.

Báře se ze dne na den změnil život, když se od lékařů dozvěděla těžkou diagnózu. Už více než dva roky bojuje s nádorem v oblasti mozku.

Vítězka kategorie Svatební dort, Katarína Novotová, a postupně i další soutěžící, věnovali Báře z prodeje dortů, který mohli návštěvníci na soutěži ochutnávat, výtěžek 3500 Kč (v přepočtu 140 eur). My ze Sladkého mámení jsme se rozhodli věnovat mladé a nadějné cukrářce doživotní přístup do Cukrářského klubu.

Hned v neděli ráno jsme si s Lenkou řekly, že to ale nestačí. Kdy jindy by měl člověk věřit na zázraky než s blížícími se Vánocemi? Pomoc jsme se tedy nakonec rozhodly nasměrovat právě k Barborce.

Oslovily jsme její rodinu a navrhly jim, že se pokusíme od vás, našich klientek, fanoušků a přátel, vybrat jakoukoliv částku na její životní vášeň, kterou je cukrařina. Rádi bychom, aby si mohla Bára koupit přesně to, po čem touží, učit se, tvořit a těšit se z každého dne, který přijde. 

A víte, co je úžasné? Její silný životní příběh vám nemusíme popisovat my. Už to udělali jiní. Novinářky, které působí v Seznam Brand Studiu v Seznamu, sepsaly v roce 2021 native, který vznikl ve spolupráci se společností Dove. S jejich laskavým svolením, vám ho exkluzivně přinášíme i s fotkami. Mockrát děkujeme.

Někdy život umí nadělit rány,

na které se nejde připravit. 

Když pětadvacetiletá Bára Maťovčíková dostala před rokem ve svém bytě epileptický záchvat, obrátil se jí život vzhůru nohama.

Výsledky odhalily nádor na mozku, který je nutné co nejrychleji operovat, jinak hrozilo, že přestane chodit i mluvit. „Jasně, obrečela jsem to, ale hroutit jsem se nechtěla. Přišlo mi to jako zbytečné plýtvání energií. Věděla jsem, že udělám všechno pro to, abych nebyla ležák,“ vysvětluje. Operace trvala několik hodin a byla velmi komplikovaná. Bára na ni však vzpomíná s úsměvem: „Mám pocit, že mě trochu předělali. Mnohem lépe teď vnímám dění kolem. Třeba slyším sanitku jet dřív než náš pes!“

Bez vlasů nejsem žena?

Nádor se podařilo vyoperovat z půlky, jinak hrozilo poškození důležitých částí mozku. Výsledky však ukázaly, že je zhoubný. Bára má za sebou kombinaci chemoterapie a ozařování a momentálně pokračuje v onkologické léčbě. Vlivem léčby se však změnilo i její tělo. Kvůli operaci se vzdát vlasů nemusela, u onkologické léčby to však bylo jinak. Bála se, že s ubývajícími vlasy přijde o část sebe i svého ženství. „Šla jsem z nemocnice a na zastávce stáli lidé, já si sáhla do vlasů a trs mi zůstal v ruce. Asi to byl pro ně šok, když to viděli. Já se ale vnitřně smála, byla jsem s tím smířená. Doma jsem vzala mašinku a oholila si hlavu. Brácha to obrečel, já ne. A musím říct, že krátké vlasy si opravdu užívám,“ vysvětluje Bára.

„Samozřejmě mám dny, kdy bych jenom brečela. Ale jsem pořád tady, žiju, hýbám rukama a nohama. O nic víc mi nejde. Nikdo nemůže vědět, jak dlouho tady bude. Jestli měsíc, rok nebo několik let,“ myslí si. „V životě není žádná záruka, jen to, že všichni jednou umřeme,“ vysvětluje svůj postoj.

Věřit ve své schopnosti

Nemoc bere s nadhledem, který některé vyvádí z míry, jiné zase inspiruje.

Život přijímá takový, jaký je, protože jak sama říká, život ve strachu není život. Ještě než zjistila, že je nemocná, váhala, zda se nestát podnikatelkou. „Třikrát jsem z téhle cesty sešla, protože jsem si nevěřila. Upozadila jsem sebe, své potřeby. Zmizela přirozená radost ze života. Až teď mám pocit, že jsem ji zase objevila. A jestli tohle je smyčka, kterou mám uzavřít, tak až se uzdravím, otevřu si vlastní podnik a bude ze mě slavná cukrářka,“ směje se Bára a přemýšlí o svých snech. Nejdůležitější je pro ni rodina, která ji na cestě k uzdravení plně podporuje.

Příběh Barbory i dalších čtyřech žen si můžete přečíst zde.

Co jsme udělali

my?

Založili jsme s Bárou a její rodinou transparentní účet, na který jsme do startu ze Sladkého mámení poslali 3 000 Kč (120 eur).

Ted' prosíme o pomoc i vás. Přispějte jakoukoliv částkou, kterou si můžete dovolit. 

Počítá se každá vaše koruna nebo euro. Zde je transparentní účet, kam můžete částku poslat a také sledovat, jak to vypadá. Na seznam dárců se můžete podívat zde

Majitel účtu: Maťovčíková, Barbora

Adresa banky: Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, 117 21 Praha 1

Číslo účtu: 2602058102/2010

IBAN: CZ79 2010 0000 0026 0205 8102

BIC: FIOBCZPPXXX
 

QR kód pro rychlou platbu v ČR

Z vybrané částky Bára zaplatí daň z příjmu, protože založit rychle Nadaci jsme nezvládli. Vše na účtu uvidíte. 

všem vám

ze srdce děkujeme

Vše o Sladkém mámení najdete zde